top of page

BLW YÖNTEMİ NEDİR?

Güncelleme tarihi: 20 May


Bebeklerin ilk 6 ay anne sütü ile beslenmesi tavsiye edilir. Ardından yeni gıdalarla tanışma konusu gündeme gelir. Bebeklerde ek gıdaya geçiş, kaşıkla beslenmeye alternatif yöntemlerin geliştirilmesi, beslenme düzeni gibi konular uzmanların yanı sıra aileler arasında da tartışılır. Bebek beslenmesi yöntemlerinden biri de baby-led weaning olarak da bilinen BLW’dir.
Baby-led weaning veya BLW; bebeğin ailenin yetişkin fertleriyle birlikte, herhangi bir aracı olmaksızın, kendi elleriyle besinleri alması ve kendi çabasıyla beslenmesini ifade eden bir beslenme yöntemidir. Burada amaçlanan, geleneksel kaşıkla besleme yönteminin aksine, bebeğin pasif bir alıcı konumundan sıyrılarak besine kendi çabasıyla ulaşması, beslenme güdüsünü tetiklemesi ve kendi hareketleriyle beslenmesini gerçekleştirmesidir. Beslenme eğlenceli hale getirilmesi, bebeğin motor ve zihinsel gelişiminin de desteklenmesi, bebeğin gıdalarla bağ kurması amaçlanır.

BLW yöntemi belirli motor gelişimine ulaşan bebeklerde uygulanabilen bir yöntemdir. Bu süreçte bebeğin ek gıdalarla tanışması aşamasında ailenin diğer fertleriyle birlikte sofraya oturması, birlikte yeme kültürüne alışması, anne veya baba gibi besleyici bir figüre bağımlı kalmadan kendi hızıyla, kendi arzusuna göre besinlere ulaşarak beslenmesi sağlanır.

Bebeklerde ilk 6 aydan sonraki beslenme sürecinde beslenmenin önemli bir kısmı yine anne sütünden ve mamalardan temin edilir. Bunun dışında başlanan ek gıdalar, sofradaki yiyecekler veya bebeğe verilen ürünler bebeğin anne sütü dışı gıdalara alışması için zemin hazırlar. BLW yöntemiyle bebeğin günlük ihtiyaç duyduğu gıdaların tamamını tüketmesi hedeflenmez. Bebeklerde günlük gıda ihtiyacı çoğunlukla anne sütüyle karşılanır. BLW yöntemi bebeğin kendi kendine beslenme alışkanlığını kazanması, gıdalarla arasında pozitif bağ kurulması ve beslenme kültürüyle tanışması için uygulanır.


BLW Yöntemi ile Bebek Beslenmesi Nasıl Olur?


BLW yöntemi esnasında bebek etrafı kirletebilir, beslenmeyi oyun haline getirebilir, ebeveynlerde sabırsızlığı tetikleyerek stres yaratabilir. Bu noktada sabırlı olunmalı ve bebeğin uygun şekilde beslenmesi teşvik edilmelidir.

  • Beslenme esnasında bebek yalnız bırakılmamalıdır. Olası komplikasyonların önlenmesi ve gerekli durumda müdahale edilmesi için gözlemlenmesi gerekir.

  • Bebeklerde yutma fonksiyonu yetişkinlerdeki kadar gelişmediğinden, boğulmaya neden olabilecek boyutta fındık, mısır patlağı, üzüm gibi gıdalar verilmemeli, mümkün olduğunda uzun, bebeğin tutabileceği büyüklükte, orta sertlikteki gıdalar tercih edilmelidir.

  • Gıdalar bebeğin sofraya oturduğu sandalye önüne bir tabak veya tepsiyle koyulmalıdır.

  • Bebeğin önündeki tabakta çok fazla çeşit gıda olmamalı, bebek her seferinde tek bir çeşit yeni gıda ile tanıştırılmalıdır.

  • Aralıklı olarak yeni gıdalar bebeğe tanıtılmalıdır. Bu aralık bebeğin tepkisi gözlemlenerek 3 ila 5 gün arasında tutulabilir. Bu sayede bebeğin tanıtılan besine karşı alerjisi olup olmadığı gözlenebilir.

  • BLW yöntemiyle beslenme bebeğin tam aç veya tok olmadığı zamanlarda tercih edilmelidir. Emzirme veya biberonla beslemeden 1,5-2 saat sonrasında ek BWL yöntemi uygulanabilir.


 


7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page